Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /data/web/virtuals/150813/virtual/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/150813/virtual/www/wp-includes/class-wp-hook.php:303) in /data/web/virtuals/150813/virtual/www/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Zvířata a ptáci – Jiří Hornek http://www.jirihornek.cz fotografie přírody - nature photographs Mon, 13 May 2019 03:43:35 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.10 http://www.jirihornek.cz/wp-content/uploads/2017/08/cropped-logo-3-32x32.png Zvířata a ptáci – Jiří Hornek http://www.jirihornek.cz 32 32 Za tetřevem do Švédska http://www.jirihornek.cz/?p=1723 http://www.jirihornek.cz/?p=1723#respond Sun, 12 May 2019 20:45:16 +0000 http://www.jirihornek.cz/?p=1723 kempu Angra měli objednané ubytování na tři noci. Nakonec jsme dojeli až za polární kruh, stavili se u kamaráda v Norsku a byli přijati na slovenské ambasádě v Oslo. Více povídání a fotek příště….

tetřev hlušec – v toku

na borovici

na padlém kmenu v severském lese

tetřívek obecný za polárním kruhem

největší bojovníci na zamrzlém jezeře

orlovec říční hnízdil na stromě u cesty

]]>
http://www.jirihornek.cz/?feed=rss2&p=1723 0
Faerské ostrovy v černé a bílé http://www.jirihornek.cz/?p=1710 http://www.jirihornek.cz/?p=1710#respond Fri, 01 Mar 2019 08:39:55 +0000 http://www.jirihornek.cz/?p=1710 Postupem času doháním resty, resp. se marně snažím, aby se mi jich nekupilo čím dál víc. Jedním z nich jsou Faerské ostrovy. Materiálu je mnoho, času málo. Ale zkusil jsem vyvolat pár fotek do černobíla, ať ten web není moc barevný. A dolehla na mne nostalgie, hned bych se tam na pár dní vrátil a něco nafotil jinak nebo se podíval jinam či zůstal někde déle. Ale to mám vždycky, takže nic nového. Fotky jsem jako obvykle uložil na zoneramu….

 

 

 

Terej bílý. Jsou to elegantní ptáci s téměř dvoumetrovým rozpětím křídel. A mají zajímavý způsob lovu. Jako střely padají střemhlav do vody.
]]>
http://www.jirihornek.cz/?feed=rss2&p=1710 0
Pták roku 2018 http://www.jirihornek.cz/?p=1493 http://www.jirihornek.cz/?p=1493#respond Sat, 24 Feb 2018 13:45:13 +0000 http://www.jirihornek.cz/?p=1493 ČSO vyhlásila Ptáka roku. Datla, indikátora zdravého lesa, vystřídala sovička – sýček obecný (Athene noctua), jenž je indikátorem zdravé polní krajiny. A protože sýček mizí, a to celkem rychle, je vidět, že naše polní krajina zdravá není. Bohužel. Dříve skutečně běžná sova je dnes velkou vzácností. Z monitoringu posledních let je zřejmé, že v ČR zbývá něco málo přes 100 párů sýčků, resp. volajících samečků. Vlastně se udržel jenom na rozhraní Středočeského a Ústeckého kraje, na jižní Moravě a v při troše dobré vůle i ve východních Čechách. A přitom náprava by nebyla až tak složitá. V současné době probíhá záchranný program pro sýčka (kdo chce, může na něj přispět třeba penězi nebo i noční vycházkou a posloucháním, jestli se někde sýček neozývá), který si klade za cíl, mimo jiné, zvýšit osvětu mezi zemědělci a i mezi veřejností. Tak podpořme dobrou myšlenku i skutkem. Kdo má facebook, může se spojit pro nejaktuálnější informace…. Pár obrázků sýčka z Teplic jsem vložil na Zoneramu… Kdo chcete vidět zajímavý filmový dokument o naší přírodě v místech, kde přírodu nikdo nehledá, můžete zajít od letošního března do kin na film Planeta Česko. Je tam i ten sýček….

V Rumunsku je sýček ještě běžný pták na pastvinách.

]]>
http://www.jirihornek.cz/?feed=rss2&p=1493 0
Pižmoň severní zimní http://www.jirihornek.cz/?p=1394 http://www.jirihornek.cz/?p=1394#respond Fri, 28 Jul 2017 11:53:04 +0000 http://www.jirihornek.cz/?p=1394 norské přírody (zde) a teď přidám i hlavní hvězdu, za kterou jsme jeli. Pižmoň severní (Ovibos moschatus) je taková kozokráva. Vypadá jako kráva, ale má blíže ke kozám. Byť s hmotností až 450 kg by mu leckterá koza mohla závidět. Byl jsem za nimi už kdysi v létě a najít je nebyl problém, byli přímo u cesty. Namlsán jsem se vrátil téže zimy, neboť na sněhu či ve vánici vypadá to zvíře mnohem lépe. Ale ouha. V zimě jsem po nich marně pátral několik dní. Neobjevil je. Až s odjezdem jsem v poslední zoufalé snaze zvedl zrak na vyfoukané a místy holé vrcholky kopců. Byli tam. Slíbil jsem si, že se vrátím, když už vím, kam na ně.

pižmoni na kopci

Slib jsem si splnil v letošním roce a málem jsem zase odjel s prázdnou. Mohu mluvit o velikém štěstí, že je Honza našel hned ráno po příjezdu, neboť v další dny jsme málem nenašli ani jeden druhého. Počasí bylo skvostné, severské. První ráno krásně slunečno, z vrcholu kopce jsme dalekohledem pátrali po širých pláních, oblých kopcích a nekonečných údolích v naději, že tam někde budou.

svítání

 

údolí v Dovrefjell

  Ale najděte skálu mezi skálami. Tak totiž pižmoň z dálky vypadá. Jenom když se skála pohne, je naděje. Pohnula se. A několik skal se pomalu hýbalo. Radostně skočili jsme do sněžnic, zapřáhli se do saní naložených na třídenní bivak v pustině a vyrazili. Po čtvrt hodině jsem chtěl všechno zahodit a rozbít. Dětské saně nejsou vhodným expedičním prostředkem.

dětské saně nejsou vhodným expedičním prostředkem

Za několik hodin zoufalé dřiny jsme urazili sotva 5 kilometrů a rezignovaně hledali místo, kde zabivakujeme. Našli jsme je za kamenem. Vše jsme nechali na místě a jenom s foťákem a stativem jsme vyrazili do kopců. Oni pižmoni skutečně byli na kopcích. Bohužel po několika hodinách jsme si vůbec nebyli jistí, že tam na nás od rána čekají. Odpoledne jsme vystoupali na vrchol a pižmoni nikde. Šílené. Do toho se zatahuje a začíná sněžit. Zvedá se vítr. Dalekohledem objevujeme skupinu na dalším kopci za dalším údolím. Děs, cesta na celý den. Ještě v posledním záchvěvu zoufalství pokračujeme k jednomu z vrcholů kousek od nás. A pak mi Honza ukazuje. Jsou tam !!!  Do krve se nám vyplavil adrenalin a rázem je únava zapomenuta. Teď už je jenom nevyplašit. Jsme od nich celkem daleko, ale už o nás vědí. Zkouším fotit z ruky, ale je to nějaké divné, mám zamlžený hledáček a ostření se nějak nechytá. Přikládám to tomu, že jsem zpocený a technika se na těle orosila. Chvíli čekám, ale nezlepšilo se to.

Marně jsem si lámal hlavu, jak to, že mám pořád zamlžený hledáček a špatně to ostří. Pamatujte si, nasněží-li do sluneční clony objektivu a na sklo, je v hledáčku mlha a blbě to ostří.

  Pomalu se šouláme k pižmoňům o trochu blíže. Zakládám foťák na stativ, docela se pronese, a koukám na čočku. Je plná sněhu. Hodně hudruju a zkouším to očistit. Už je to lepší a já už si dávám pozor. Naštěstí jsou pižmoni tolerantní a klidná zvířata. Trávíme s nimi nějaký čas, kdy za nimi putujeme vzhůru až k vrcholkům kopců. Což je do výšky téměř 1800 m n. m. Sněží tu vodorovně, jaký je vítr. Občas vykoukne slunce a pak zas bílo. Nevím jak dlouho fotím, ale když už se mi tělo neovladatelně třese a zuby drkotají, usuzujeme, že je čas návratu. Musíme si ještě postavit stan a hlavně najít místo, kde jsme nechali věci. Počasí nám ukazuje svou pravou severskou tvář. Šílený vítr nám rve slova z úst, zatáhlo se a je opravdu zima.  

pravá zima

Vrátili jsme se do údolí a našli jsme i naše věci. Už byly zčásti zaváté sněhem, ale vítr byl silný a sníh se na nich neudržel, pouze se kolem utvořily závěje. Dalekohledem jsme ještě viděli na jiném svahu stádo sobů. A tím vlastně skončilo naše pozorování, neboť v noci vítr ještě zesílil, přihnaly se mraky a další dny jsme už neměli šanci něco vidět. Tři dny jsme  neviděli dál než 200 metrů. Takže jsme měli své štěstí vybráno hned první den. Ale stálo to zato.  Více fotografií jsem vložil na Zoneramu – klikněte.

Zvířata jsou to velmi tolerantní a hned tak je něco nerozhází.

]]>
http://www.jirihornek.cz/?feed=rss2&p=1394 0
Pták roku 2017 http://www.jirihornek.cz/?p=1327 http://www.jirihornek.cz/?p=1327#respond Fri, 03 Mar 2017 07:03:15 +0000 http://www.jirihornek.cz/?p=1327

na pařezu

datel černý (Dryocopus martius).

Je to největší evropský šplhavec, jeho velikost je skoro půlmetrová. Takže pořádný pták. A nelze jej s žádným jiným zaměnit. Černý pták s červeným čírem. Samečci jej mají výraznější. A přesto často unikne pozornosti. Ale jeho výtvory v lese jsou nepřehlédnutelné.

Sami se můžete zapojit do projektu České ornitologické společnosti o hlášení výskytu datla. Každý záznam se počítá, a byť není datel u nás bezprostředně ohroženým druhem, jeho ochrana přispívá k ochraně dalším, méně výrazných druhů.

v zimě

 

v zimě

 

boj o pařez

 

boj o pařez

 

boj o pařez

 

boj o pařez

 

boj o pařez

 

boj o pařez

 

boj o pařez

 

boj o pařez

 

boj o pařez

 

u hnízda

 

u hnízda

 

u hnízda

 

u spižírny

 

u spižírny

 

u spižírny

 

u spižírny

 

při úderu

 

pobytové znaky

 

pobytové znaky

  ještě jedno video: ]]>
http://www.jirihornek.cz/?feed=rss2&p=1327 0
Až se zima zeptá … http://www.jirihornek.cz/?p=1277 http://www.jirihornek.cz/?p=1277#respond Wed, 11 Jan 2017 18:28:59 +0000 http://www.jirihornek.cz/?p=1277 zoneramu jsem uložil výsledek letního snažení za období od června do září…
Tři kříže u Mariánských Lázní

Tři kříže u Mariánských Lázní

    [contact-form-7]]]>
http://www.jirihornek.cz/?feed=rss2&p=1277 0
Jaro 2016 http://www.jirihornek.cz/?p=1234 http://www.jirihornek.cz/?p=1234#respond Sat, 15 Oct 2016 11:04:21 +0000 http://www.jirihornek.cz/wp/?p=1234 odkazu na Zoneramě.  
záplava barev

záplava barev

.]]>
http://www.jirihornek.cz/?feed=rss2&p=1234 0
Návrat o rok http://www.jirihornek.cz/?p=1115 http://www.jirihornek.cz/?p=1115#respond Tue, 19 Apr 2016 11:36:52 +0000 http://www.jirihornek.cz/wp/?p=1115 Vzhledem k restu, který jsem loni vytvořil, vracím se o rok zpět k akci Pták roku, vyhlašovanou ornitologickou společností. V roce 2015 se tímto zájmovým druhem stala malá potápka černokrká  (Podiceps nigricollis). Je to vlastně nepůvodní druh, imigrant, který se rozšířil do Evropy v 19. století z Ruska a Ukrajiny. Byly doby, kdy jich bylo na každém rybníku několik párů, ale dnes už ne. Kam se ty čerchmantky schovaly? Neschovaly, vymřely. Společně se svými soudruhy na hnízdištích, racky chechtavými (Chroicocephalus ridibundus), neustály krmné šílenství rybářů v honbě za kapry – čuníky, a mrtvé vody plné “živin” opustily. Proto máme hodně kaprů, ale málo čisté vody v rybnících. A málo potápek.

schovaná za rákosím

schovaná za rákosím

 
kolem si plave

kolem si plave

 
v páru

v páru

 
Co to tam je?

Co to tam je?

 
cudná

cudná

 
přísný pohled

přísný pohled

Bylo by škoda přijít o tyto krásné ptáky, neboť jsou ozdobou našich rybníků a v neposlední řadě i dobrými indikátory čistých vod.]]>
http://www.jirihornek.cz/?feed=rss2&p=1115 0
Něco končí a jiné začíná http://www.jirihornek.cz/?p=1083 http://www.jirihornek.cz/?p=1083#respond Thu, 07 Apr 2016 18:30:02 +0000 http://www.jirihornek.cz/wp/?p=1083 Mám tím na mysli roční období. Zima končí a jaro začíná. V mém pojetí začíná jaro příletem jeřábů popelavých a kutáním nory u ledňáčků. A protože jsem zimní krajině věnoval  minulý příspěvek, tak teď zavítám mezi živé tvory.  Výhodou zimy (pro fotografa) je snazší přilákání zvěře na místo, které jsme si zvolili. Nevýhodou je krátký den, málo slunečního svitu, menší druhové bohatství zvířat a v neposlední řadě “krutý” mráz (jeden týden v roce).

Nejprve tedy ryze zimní fotky. Během asi těch pěti dnů, kdy za celou zimu něco nasněžilo i v nížinách, se začala na krmišti objevovat káňata. Nejprve po jednom …

zimní host

 
káně lesní (Buteo buteo)

opatrný postup

  později se osmělili a bylo jich tam pěkná sešlost.  
káně lesní (Buteo buteo)

soukromníci

 
káně lesní (Buteo buteo)

tři mušketýři

 
káně lesní (Buteo buteo)

na obědě

  Ještě na sněhu se objevili u krmítka i jiní zpěváčci.  
pěnkava obecná (Fringilla coelebs)

pěnkava obecná (Fringilla coelebs)

 
mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus)

mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus)

  Bez sněhu si na zemi konečně mohli hledat potravu i strnadi,  
strnad obecný (Emberiza citrinella)

strnad obecný (Emberiza citrinella)

  jedna z nejběžnějších návštěvnic – sýkorka modřinka,  
sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus)

sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus)

  či bodlákový specialista – stehlík obecný  
stehlík obecný (Carduelis carduelis)

stehlík obecný (Carduelis carduelis)

  a big 3 zahradního krmítka.
sýkora koňadra (Parus major), zvonek zelený (Carduelis chloris), vrabec polní (Passer montanus)

sýkora koňadra (Parus major), zvonek zelený (Carduelis chloris), vrabec polní (Passer montanus)

  Na keřích či stromech s různými plody lze se setkat s nejpestřejším drozdem – kvíčalou, útočí ve velkých hejnech a ozobou, co se dá. A co jde dovnitř, musí i ven …
drozd kvíčala (Turdus pilaris)

drozd kvíčala (Turdus pilaris)

A že byla zima skoupá na sníh i na horách, je vidět na tomto snímku z 22. února. Na kopcích po sněhu ni vidu ni slechu.  
od Nakléřova

zima bez sněhu

 

Následující zvířata jsou vlastně celoroční hosté  a dobře dokumentují začátek něčeho nového. Jedná se zubry vypuštěné do přírody, byť ohrazené plotem, u Benátek n. J. Jejich úkol je pomoci obnovit krajinu stepního charakteru a pomoci k návratu dalším druhům. Jedná se o projekt o.p.s. Česká krajina, další část zvířat je pak u Milovic, včetně praturů a divokých exmoorských koní.

zubr evropský (Bison bonasus)

od Benátek

 
zubr evropský (Bison bonasus)

od Benátek

  Živé jsou i květiny a podsněžník občas vyroste i pod sněhem. Letos to bylo bez sněhu.  
sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

  O něco později se objeví další bílá krasotinka – sasanka.  
sasanka hajní (Anemone nemorosa)

sasanka hajní (Anemone nemorosa)

  Tohoto drobného umělce spíše uslyšíte než uvidíte. V malém těle mocný hlas. Doslova. Střízlík.
Střízlík obecný (Troglodytes troglodytes)

umělec

  Probuzená ropucha nestačí valit oči.  
ropucha obecná (Bufo bufo)

probuzení

 

V Japonsku mají pro své národní ptáky jeřáby mandžuské zvláštní název – tančó – což prý znamená něco jako směs  krásy, elegance, štěstí. Naši evropští jeřábi za  těmi japonskými rozhodně nezaostávají. Když jsou tu tančó, začíná mi jaro. Na youtube jsem dal krátké video.

jeřáb popelavý (Grus grus)

tanečníci

  A druhým určujícím bodem je budování hnízdní nory ledňáčků. Samička se činila a tak nora je hotová, včil už se čeká, co z toho vzejde. Tak nashle na jaře.    
ledňáček říční (Alcedo atthis)

budovatelka

]]>
http://www.jirihornek.cz/?feed=rss2&p=1083 0
Pták roku je tu zas http://www.jirihornek.cz/?p=1041 http://www.jirihornek.cz/?p=1041#respond Mon, 07 Mar 2016 16:43:57 +0000 http://www.jirihornek.cz/wp/?p=1041 Jako každý rok i letos vyhlásila ČSO svého Ptáka roku. Loni, koukám, jsem zaspal, nic k tématu nenapsal, a přitom se jím loni stala krásná potápka – potápka černokrká (Podiceps nigricollis), jež, stejně jako sýček, stala se černým svědomím pro naše hospodaření s přírodním bohatstvím. Ještě v 80. letech jich bylo pomalu na každém rybníce několik párů a společně s racky chechtavými tvořili barevný kontrast – černá a bílá. Dnes abys pohledal jak racky, tím spíše i potápky.

pták roku 2015

pták roku 2015

 

V letošní roce se ČSO vydala jinou cestou a jako ptáka roku zvolila naopak široce rozšířenou červenku obecnou (Erithacus rubecula). Je to také druh, který se lidské společnosti nebojí a v zimě jí můžete zahlédnout téměř u každého krmítka. Snad červenku nepotká osud dříve hojných a dnes převzácných.

i v dešti se ukáže

i v dešti se ukáže

 
je tam cosi k zobání

je tam cosi k zobání

 
červenka obecná (Erithacus rubecula) - pták roku 2016

červenka obecná (Erithacus rubecula) – pták roku 2016

]]>
http://www.jirihornek.cz/?feed=rss2&p=1041 0