na pařezu
Je to největší evropský šplhavec, jeho velikost je skoro půlmetrová. Takže pořádný pták. A nelze jej s žádným jiným zaměnit. Černý pták s červeným čírem. Samečci jej mají výraznější. A přesto často unikne pozornosti. Ale jeho výtvory v lese jsou nepřehlédnutelné.
Sami se můžete zapojit do projektu České ornitologické společnosti o hlášení výskytu datla. Každý záznam se počítá, a byť není datel u nás bezprostředně ohroženým druhem, jeho ochrana přispívá k ochraně dalším, méně výrazných druhů.
ještě jedno video: ]]>Nejprve tedy ryze zimní fotky. Během asi těch pěti dnů, kdy za celou zimu něco nasněžilo i v nížinách, se začala na krmišti objevovat káňata. Nejprve po jednom …
později se osmělili a bylo jich tam pěkná sešlost. Ještě na sněhu se objevili u krmítka i jiní zpěváčci. Bez sněhu si na zemi konečně mohli hledat potravu i strnadi, jedna z nejběžnějších návštěvnic – sýkorka modřinka, či bodlákový specialista – stehlík obecný a big 3 zahradního krmítka. Na keřích či stromech s různými plody lze se setkat s nejpestřejším drozdem – kvíčalou, útočí ve velkých hejnech a ozobou, co se dá. A co jde dovnitř, musí i ven … A že byla zima skoupá na sníh i na horách, je vidět na tomto snímku z 22. února. Na kopcích po sněhu ni vidu ni slechu.Následující zvířata jsou vlastně celoroční hosté a dobře dokumentují začátek něčeho nového. Jedná se zubry vypuštěné do přírody, byť ohrazené plotem, u Benátek n. J. Jejich úkol je pomoci obnovit krajinu stepního charakteru a pomoci k návratu dalším druhům. Jedná se o projekt o.p.s. Česká krajina, další část zvířat je pak u Milovic, včetně praturů a divokých exmoorských koní.
Živé jsou i květiny a podsněžník občas vyroste i pod sněhem. Letos to bylo bez sněhu. O něco později se objeví další bílá krasotinka – sasanka. Tohoto drobného umělce spíše uslyšíte než uvidíte. V malém těle mocný hlas. Doslova. Střízlík. Probuzená ropucha nestačí valit oči.V Japonsku mají pro své národní ptáky jeřáby mandžuské zvláštní název – tančó – což prý znamená něco jako směs krásy, elegance, štěstí. Naši evropští jeřábi za těmi japonskými rozhodně nezaostávají. Když jsou tu tančó, začíná mi jaro. Na youtube jsem dal krátké video.
A druhým určujícím bodem je budování hnízdní nory ledňáčků. Samička se činila a tak nora je hotová, včil už se čeká, co z toho vzejde. Tak nashle na jaře. ]]>V letošní roce se ČSO vydala jinou cestou a jako ptáka roku zvolila naopak široce rozšířenou červenku obecnou (Erithacus rubecula). Je to také druh, který se lidské společnosti nebojí a v zimě jí můžete zahlédnout téměř u každého krmítka. Snad červenku nepotká osud dříve hojných a dnes převzácných.
]]>