tetřívek obecný
Od poslední zahraniční cesty za fotografií uplynul už nějaký pátek a zase nějakou dobu potrvá, než vyrazím do světa a tak si udělám vzpomínku nějakou tou fotkou a povídáním. Jeli jsme do Švédska primárně na tetřevy, ale nebránili jsme se ničemu. Měli jsme koupený lístek na trajekt, domluvené ubytování na tři noci u tetřevů a to bylo vše. Termín, který jsme nakonec zvolili (neměli jsme moc na výběr) se nakonec ukázal jako docela dobrý, neboť počasí bylo aprílové, takže jsme si užili sluníčka, deště i sněžení, což bylo super (pro mě). Naše cesta vedla z Trelleborgu do středního Švédska, ale po cestě jsme se dohodli, že se podíváme až do Laponska, do městečka Jokkmokk, které má být takovým centrem švédských Sámů. A to je daleko. Až za polárním kruhem. Čas jsme měli a tak jsme jeli, proč ne. Doufali jsme, že uvidíme losy, soby a dost možná i Sámy. Zvolili jsme cestu přes Stockholm a podél pobřeží na sever. Až do Jokkmokku jsme neviděli nic z toho. Tak jsme pár dní brouzdali kolem a náramně si to užili. Spali jsme pod stanem, venku sněžilo, nikde ani človíček, jenom sama příroda kolem. Na začátku května je v téhle oblasti už slušně vidět kolem 1. hodiny ráno a až do 23. hodiny večer, takže slušný den. Ale hlavně v lesích je neskutečné množství tetřívků a tetřevů. Na tetřevy jsme bohužel dorazili pozdě (jak jsme zjistili o pár dní později a několik set km jižněji), ale tetřívci jeli plné pecky. Objevit tokaniště za takové koncentrace ptáků bylo otázkou pár hodin. Na zamrzlém jezeře tokalo snad 40 kohoutků, naprosto úžasné. Dva dny jsme věnovali tetřívkům, což nakonec byla fotograficky nejbohatší část výpravy, a jeli jsme zpátky na jih. Tentokrát jsme zvolili cestu středem Švédska, což se ukázalo jako dobrá volba, neboť jsme konečně viděli živé soby a dokonce i losy, ne jenom na značkách. Těch tam je asi víc než losů. V kempu Angra nás mělo čekat, nebo jsme si to mysleli, fantastické tetřeví namlouvání. To se bohužel nekonalo, ale zase jsme se umyli, vysprchovali, kluci se vyspali jako lidi v postelích a fantasticky jsme se najedli. A tom zase příště… Teď už jenom nějaké fotky, víc jich zase dávám na Zoneramu. ]]>
Po vybalení jsem byl nejprve lehce zklamaný. Nějak se mi to nelíbilo. Barvy byly takové nevýrazné. Ale jak jsem obrázek vytáhl na pořádné světlo, hned to bylo o něčem jiném. Pod různými úhly obrázek najednou ožil, hlavní motiv vystupoval z obrázku do popředí a byla radost se na to dívat. Co mě ale nemile překvapilo, bylo zjištění, že na některých místech není vůbec barva a je zde pouze čistý podklad, tedy leštěný hliník. Je to v místech, kde jsou vysoké hodnoty světel (v červeném kanálu až přepal). Z blízka to působí divně, z větší vzdálenosti a při různých úhlech pohledu je to naopak zajímavé. Je to ale má chyba ve zvolení materiálu, neboť na stránkách v popisu materiálu je psáno, že světlé barvy a bílá se netisknou….
Dalším aspektem tohoto typu materiálu je jeho povrchová struktura. Vykartáčovaný hliníkový povrch má svou vlastní strukturu, která se nehodí na úplně všechny druhy fotografie. Asi to bude velmi slušet černobílé fotce, ale na jemné detaily to asi moc není. Je to takový mechanický šum.
Jinak mechanické zpracování je perfektní, obrázek je lehoučký, systém standardního zavěšení je jednoduchý, dvě nalepovací oka a dva silikonové bobky.
Celkové mé hodnocení vyznívá pozitivně, byť jsem asi zvolil na daný typ materiálu nevhodný motiv, tak při správném úhlu pohledu vypadá obraz nádherně a dokážu si představit, jak černobílé nebo vysoce kontrastní fotografie musí působit nádherně.
Ale Od 15. května 2017 bude několik mých fotek viset v ZŠ s materskou školou Maximiliána Hella v Šťiavnickej Bani na Slovensku (odkaz zde). Jedná se o velmi netradiční základní školu, neboť jedním z vyučovaných předmětů je i sokolnictví. Nevím o žádné jiné základní škole, kde by se podobný předmět vyučoval. Díky tomu se děti podívají doslova do celého světa (byli např. v Norsku, Velké Británii, v ČR a jinde)
Využil jsem proto možnost udělat si fotosešit od firmy Saal – digital a fotky, které jsou na výstavě, jsem poskládal do sešitu o rozměru 20 x 20 cm. Jak se to povedlo?
Výborně. Už jsem si u této firmy tiskl fotoknihy, které dopadly výborně (i reklamace bez problémů) a také kalendáře – i když ty asi budu tisknout jinde. Proto jsem i podobný výsledek očekával. Sešit přišel velmi rychle. V pátek jsem poslal data a v úterý byl sešit doma. První plus. Doručeno kurýrem DHL v pevné obálce – bez poškození. Druhé plus. Kvalita tisku výborná. Třetí plus. První a poslední strana sešitu jsou kryté průhlednou folií. Čtvrté plus. Cena za 36 stránek o rozměru 20 x 20 cm je 589 Kč plus 119 Kč doprava. První mínus. Je to celkem drahé.
V programu Saal Designer se pracuje celkem dobře, je možné individuální přizpůsobení celého díla, já si třeba na zadní stranu vkládám QR kód. Jenom jsem nepřišel na to, jak se číslují stránky. Dělat to ručně není úplně pohodlné.
na pařezu
Je to největší evropský šplhavec, jeho velikost je skoro půlmetrová. Takže pořádný pták. A nelze jej s žádným jiným zaměnit. Černý pták s červeným čírem. Samečci jej mají výraznější. A přesto často unikne pozornosti. Ale jeho výtvory v lese jsou nepřehlédnutelné.
Sami se můžete zapojit do projektu České ornitologické společnosti o hlášení výskytu datla. Každý záznam se počítá, a byť není datel u nás bezprostředně ohroženým druhem, jeho ochrana přispívá k ochraně dalším, méně výrazných druhů.
ještě jedno video: ]]>