Ještě než vyjde slunce, mohou nastat v zimě noci, jež si nezadají se dny. Měsíc svítí do sněhové peřiny, která osvětluje krajinu bílým světlem. Jenom nebe je temné a plné hvězd.
Ale ne vždy je na horách krásně. Počasí se může změnit každým okamžikem a to potom není o co stát.
Sejdou-li se však ty správné podmínky, ukáže příroda, jaké nádherné “kýče” dokáže vykouzlit.
]]>V dnešní době, kdy je celá společnost pod tlakem peněz a “blahobytu”, si pomalu, ale jistě podřezáváme onu pomyslnou větev, na které si sedíme. Změny, ke kterým dochází v krajině, si uvědomujeme až s velkým zpožděním, je to takové to “za mého mládí byly řeky čistý a ptáků bylo habaděj”. Ale každý chce dneska dům, anglický trávník, dvě auta do rodiny, bazén, asfaltku až k domu, velké obchoďáky. Zemědělci pak pěstují to, co se jim nejlépe zaplatí, což je dneska bohužel jenom řepka, popř. kukuřice. Rostoucí doprava si žádá dálnice, developeři asfaltují ornou půdu na průmyslové a obchodní zóny. Bohužel, daň za tento “blahobyt” budeme platit v budoucnu. Neuvědomujeme si, že veškeré povodně, sucha, vichřice, kůrovcové kalamity a kdoví jaké přírodní katastrofy, jsme si způsobili my sami. A doplácíme na ně zase jenom my lidé. Pro přírodu jako celek je to nevýznamná změna, kterých Země za dobu své existence prodělala desítky či stovky (a mnohdy i větších a rychlejších, např. pád asteroidu, výbuchy sopek…), ale lidstvo to pociťuje stále citelněji, protože to stojí peníze. Hodně peněz.
Komu není lhostejné, jak se bude krajina vyvíjet i v budoucnu, má možnost se připojit k výzvě na ochranu krajiny před silou peněz. Stačí málo, jenom poslat svůj hlas. Odkaz je zde.
]]>nad Krušnými horami
V minulých dnech nám počasí připravilo zajímavé situace. Chvíli bylo téměř léto, pak zase zima, do toho podzim nebo jaro. Všechna roční období během několika málo dnů. Žijeme v požehnaném pásmu, to naše mírné klima. S přechodem těch různých front se nad hlavou tvořily neuvěřitelné obrazy a kýče. Ale co je vlastně kýč? ]]>Vzhledem k tomu, že na cílové parkoviště jsme přijeli ještě za hluboké tmy, tak jsem využili časové rezervy, trošku jsme se v autě zkroutili do pohodlně nepohodlných poloh a dočerpávali fyzické rezervy na cestu. Těsně před východem slunce jsme vyrazili vzhůru.
Co mě skutečně fascinovalo, byla horská architektura a použitý materiál. Mám horskou část Itálie rád už právě pro tento horský styl. Kamenná stavení tak nějak v udržovaném a akceptovatelném “bordelu”, proti rakouské a německé akurátnosti a kýčovité upravenosti. Tenhle styl mi do hor sedí lépe. Je to můj pohled. Po několikahodinovém stoupání mezi modříny opouštíme hranici lesa, vítají nás horské louky a široká údolí. Zde se přes léto pasou krávy, svišti a kamzíci. Teď v půlce podzimu už jenom kamzíci. Kamenná stavení zejí prázdnotou.
Vystoupali jsme do výšky 2500 metrů nad mořem, kde nás čekal horský hotel. Jedna místnost otevřená pro turisty na přespání, s palandami, stolem a lavicí. Úplný luxus pro naše uondaná těla. Tak jsme založili náš první (a jediný) výškový tábor, ze kterého se nám otevíral neskutečný pohled na krásu hor.
Tady jsem si užíval pocit klidu a skoro osamění, bez elektřiny, telefonního signálu, splachovací toalety a tekoucí vody. A bylo dobře. Horský potok s průzračnou vodou tekl za chatou, WC bylo řešeno klasickou budkou s průvanem odspoda a lidí bylo minimum. A zatoužil-li člověkl po úplné samotě, stačilo vystoupat někam na okolní stráně.
Ještě večer jsme využili možnost, již nám poskytla příroda, když ozářila špičky hor zapadajícím sluncem.
A protože byl by neodpustitelný hřích být zde a nefotit noční jasnou oblohu, tak jsme nehřešili, vstávali za tmy, mrzli u foťáků, koukali do tmy a věřili, že ta dlouhá expozice něco přinese. Nebe plné hvězd.
Nebo důkaz, že se Země točí a jede si vesmírem celkem rychle. A pak začalo svítat….No, a plný dojmů jsem společně s ostatními zabalil fidlátka, nahodil zátěže na záda a klopýtal zpátky k autu. Uteklo to. Rychle.
]]>